W Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie odbył się wernisaż prac pokonkursowych VIII Konkursu Malarskiego „Architektura dróg żelaznych na ziemiach polskich”.
24 czerwca br. w murach Domu Kultury Kolejarza otwarto wystawę prezentującą prace, które ukazują kolej nie tylko jako środek transportu, ale także jako element historii, architektury i codziennego życia mieszkańców.
Znajdujące się na ekspozycji prace, są pokłosiem VIII Konkursu Malarskiego zorganizowanego z okazji 100-lecia powołania Polskich Kolei Państwowych przez SKSTiK „Kolejarz” oraz Dom Kultury Kolejarza.
Jury tegorocznej edycji najwyżej oceniło dzieła, które w wyjątkowy sposób połączyły artystyczną wizję z kolejowym dziedzictwem. Pierwsze miejsce zdobyła Bożena Smółka za obraz „Geometria świata i żelaza”. Drugą nagrodę otrzymał Tomasz Pawlik za grafikę „Gdańsk Główny 1939”. Trzecie miejsce ponownie przypadło Bożenie Smółce za pracę „Kolejowe serce miasta”.
Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je: Zenon Ozga za obraz „Pociąg retro”, Janusz Liczba za pracę „Infrastruktura kolejowa”, Janina Filipek za obraz „Chabówka stacja PKP”, Tomasz Pawlik za grafikę „Wiadukt kolejowy w Jaśle rok 1905”.
Podczas wernisażu laureatom wręczono nagrody, w tym vouchery do specjalistycznego sklepu malarskiego, statuetki złote, srebrne i brązowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczyli Michał Bryła z zarządu powiatu i Andrzej Walczyk, członek Zarządu SKSTiK „Kolejarz”, pomysłodawca i organizator konkursów. Uroczystość poprowadził Norbert Śliwa, dyrektor DKK.
Wernisaż odbył się kilka dni po powrocie grupy malarskiej Malachit działającej przy DKK Stargard z Międzynarodowej Wystawy Artystycznej FISAIC w Atenach. O sukcesach stargardzian pisaliśmy tutaj:
Kolejnym dużym wydarzeniem artystycznym przygotowywanym w Stargardzie będzie w 2027 roku międzynarodowa wystawa fotografii kolejarzy FISAIC.
Fot. Malachit, oprac. WM


