Stargard

Sztuka na kolejowych torach historii

Redakcja

Redakcja

About Author

Wioletta Mordasiewicz

W Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie odbył się wernisaż prac pokonkursowych VIII Konkursu Malarskiego „Architektura dróg żelaznych na ziemiach polskich”. 

24 czerwca br. w murach Domu Kultury Kolejarza otwarto wystawę prezentującą prace, które ukazują kolej nie tylko jako środek transportu, ale także jako element historii, architektury i codziennego życia mieszkańców. 

Znajdujące się na ekspozycji prace, są pokłosiem VIII Konkursu Malarskiego zorganizowanego z okazji 100-lecia powołania Polskich Kolei Państwowych przez SKSTiK „Kolejarz” oraz Dom Kultury Kolejarza.  

Jury tegorocznej edycji najwyżej oceniło dzieła, które w wyjątkowy sposób połączyły artystyczną wizję z kolejowym dziedzictwem. Pierwsze miejsce zdobyła Bożena Smółka za obraz „Geometria świata i żelaza”. Drugą nagrodę otrzymał Tomasz Pawlik za grafikę „Gdańsk Główny 1939”. Trzecie miejsce ponownie przypadło Bożenie Smółce za pracę „Kolejowe serce miasta”.

Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je: Zenon Ozga za obraz „Pociąg retro”, Janusz Liczba za pracę „Infrastruktura kolejowa”, Janina Filipek za obraz „Chabówka stacja PKP”, Tomasz Pawlik za grafikę „Wiadukt kolejowy w Jaśle rok 1905”.

Podczas wernisażu laureatom wręczono nagrody, w tym vouchery do specjalistycznego sklepu malarskiego, statuetki złote, srebrne i brązowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczyli Michał Bryła z zarządu powiatu i Andrzej Walczyk, członek Zarządu SKSTiK „Kolejarz”, pomysłodawca i organizator konkursów. Uroczystość poprowadził Norbert Śliwa, dyrektor DKK. 

Wernisaż odbył się kilka dni po powrocie grupy malarskiej Malachit działającej przy DKK Stargard z Międzynarodowej Wystawy Artystycznej FISAIC w Atenach. O sukcesach stargardzian pisaliśmy  tutaj: 

Kolejnym dużym wydarzeniem artystycznym przygotowywanym w Stargardzie będzie w 2027 roku międzynarodowa wystawa fotografii kolejarzy FISAIC. 

Fot. Malachit, oprac. WM  

"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Może Ci się spodobać

Stargard

Nasze miasto Stargard

Stargard – trzecie miasto w województwie. Stargard jest trzecim, co do wielkości, miastem w Zachodniopomorskiem. Ma 4 810 ha powierzchni.
Stargard

I Marsz Amazonek Stokrotka

Stargardzkie Amazonki przeszły ulicami Stargardu. Takie marsze będziemy organizować cyklicznie   Bożena Świątczak prezes Stokrotek w Stargardzie  Ulicami Stargardu przeszedł 7