Za kulisy wymiaru sprawiedliwości mogli zajrzeć ci, którzy wczoraj 22 maja, odwiedzili stargardzki sąd przy ul. Okrzei.
W piątek, 22 maja, w Sądzie Rejonowym w Stargardzie odbyła się kolejna edycja Nocy Otwartych Sądów, ogólnopolskiej inicjatywy mającej na celu przybliżenie mieszkańcom funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Stargardu i okolic, którzy mogli zobaczyć, jak wygląda praca sądu od środka, obejrzeć wystawę fotografii, ukazujących sądowe budynki czy nawet zasiąść w fotelu prezes sądu.
-Przyszłam to, bo jeszcze dotąd tu nie byłam – mówi pani Dorota, która przyszła z rodzina zwiedzać gmach przy Okrzei. – Muszę przyznać, że teraz warunki w nowym budynku są o niebo lepsze niż przy ul. Wojska Polskiego.
Organizatorzy przygotowali bogaty program. Zwiedzający mieli okazję wejść do sal rozpraw, odwiedzić pomieszczenia zwykle niedostępne dla interesantów jak areszt, magazyn dowodów rzeczowych, archiwum, bezpieczny pokój przesłuchań oraz poznać codzienną pracę sędziów, protokolantów i pracowników administracyjnych sądu.
W jednej z sal rozpraw były m.in. obrazy czy rower, na którym można było sobie popedałować.
-Co ma wspólnego rower z sądem? – pytamy jednego z sędziów.
-To sala, w której pokazujemy pasje i talenty sędziów – usłyszeliśmy.
W pomieszczeniach dla aresztantów można też było zobaczyć m.in. ekwipunek aresztanta, cele, toaletę, wyposażenie strażników więziennych, a nawet dać się zakuć w kajdanki funkcjonariuszom służby więziennej z miejscowego zakładu karnego. Chętnych nie brakowało.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się inscenizacje rozpraw sądowych przygotowane przez młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. „Sąd nad Wilkiem, co pożarł Babcię i Czerwonego Kapturka” pokazał jak wygląda przebieg procesu sądowego oraz jakie role pełnią w nim poszczególni uczestnicy postępowania. Organizatorzy tej zabawy w sąd postawili na przystępną formę przekazu, pokazując, że prawo nie musi być trudne ani niedostępne dla zwykłych obywateli.
Podczas wydarzenia nie zabrakło także elementów związanych z kryminalistyką i bezpieczeństwem. Goście mogli zobaczyć sprzęt wykorzystywany podczas śledztw, poznać techniki pracy służb oraz obejrzeć prezentacje przygotowane we współpracy z policją. Przy gmachu sądu prezentowano między innymi specjalistyczny ambulans kryminalistyczny, policyjne wozy, była też prezentacja zabytkowych aut.
W przedsięwzięcie zaangażowali się także przedstawiciele środowiska adwokackiego, radców prawnych, notariuszy którzy opowiadali odwiedzającym o specyfice swojej pracy oraz odpowiadali na pytania dotyczące prawa i postępowań sądowych. Odwiedzającym sąd rozdawano m.in. balony, długopisy, ulotki, każdy mógł też dostać informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów.
Noc Otwartych Sądów odbyła się w budynku sądu przy ul. Okrzei 8 w Stargardzie. Była ona częścią szerszej akcji organizowanej również w innych miastach regionu.












































