Schrony, a raczej tzw. miejsca ukrycia jakie są w Stargardzie i w wielu miastach kraju, każdy widzi. Niektóre w naszym mieście zabezpieczono, by nie wchodziły do nich osoby postronne. W niektórych jednak noce spędzają bezdomni.
Niedawno pokazywaliśmy jedno z takich miejsc w Parku 3 Maja. Tam zarządca już wykonał prace zabezpieczające.
-Polegały na zabezpieczeniu i ograniczeniu dostępu osób nieupoważnionych – informował nas niedawno Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu. – Prace powadziło stargardzkie TBS, które jest zarządcą obiektu.
Wczoraj otrzymaliśmy informację o tym, że do innego miejsca, tym razem przy ul. Dworcowej drzwi są otwarte.
-Stacjonuje tam bezdomny – informuje nas czytelnik.
Miasto podkreśla, że tego typu miejsca nie są bezpiecznymi obiektami, w których można się ukryć w razie zagrożenia.
-Ekspertyzy techniczne zlecone w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej jednoznacznie określiły, że obiekty tego typu nie mogą być zakwalifikowane jako obiekty ochrony zbiorowej – dodaje rzecznik. – Na terenie miasta wyznaczono pierwsze punkty schronienia, które spełniają podstawowe funkcje ochronne. To istniejące obiekty budowlane lub ich części, które mogą być wykorzystane w chwili zagrożenia w czasie pokoju, bez konieczności ich dostosowywania, jak w przypadku obiektów zbiorowej ochrony – dodaje.
Informacje dotyczące lokalizacji zweryfikowanych przez Państwową Straż Pożarną punktów schronienia, a także ich pojemność i dostępność są m.in. w aplikacji oraz serwisie internetowym gdziesieukryc.pl.
Lista punktów schronienia jest uzupełniania i aktualizowana w procesie ich ciągłej weryfikacji w związku z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej.
Zdj. niżej – ul. Bydgoska/Sikorskiego
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀