Wystawa „Miasto zastane. Zostać czy wracać?” – czeka na odwiedzających
12 maja 2026
0
Komentarze
5.74K wyświetleń
Redakcja
About Author
Wioletta Mordasiewicz
Z okazji Dnia Pionierów Stargardu przed dworcem PKP czeka na mieszkańców wystawa „Miasto zastane. Zostać czy wracać?”.
Ekspozycję przygotowało MuzeumArcheologiczno-Historyczne w Stargardzie. Na planszach ustawionych w kasztanowej alejce można zobaczyć kopie archiwalnych fotografii przedstawiających Stargard zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
Zdjęcia ukazują zniszczoną, ale jednocześnie odradzającą się miejską architekturę oraz realia, z jakimi mierzyli się pierwsi polscy osadnicy przybywający do miasta po wojnie.
W czasie trwania wystawy edukatorzy muzealni, dzielą się fragmentami wspomnień pionierów i pierwszych mieszkańców Stargardu. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia będą mogli lepiej poznać historie ludzi, którzy zdecydowali się rozpocząć nowe życie w powojennym mieście.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających we wtorek, 12 maja, do godz. 14.
Organizatorzy przygotowali również specjalną aktywność dla dzieci i młodzieży. Młodzi uczestnicy mogą napisać list do Pioniera, opisując swoje refleksje i wyobrażenia związane z tamtym okresem historii. Najciekawsze prace zostaną odczytane przy pomniku Kolejarza podczas nagrania materiału na muzealne profile społecznościowe.
Więcej w nagraniu:
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀