Interwencje

Wrak blokuje parking. Mieszkańcy mają dość

Redakcja

Redakcja

About Author

Wioletta Mordasiewicz

Na parkingu przy wieżowcu A2 na os. Zachód w Stargardzie od dłuższego czasu stoi porzucony Fiat Panda, który z miesiąca na miesiąc wygląda coraz gorzej. 

Samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, ma uszkodzone opony, „wrastające” już w podłoże, karoseria i dach pokryły się brudem i zarastają mchem. Zdaniem mieszkańców, pojazd od dawna powinien zostać z parkingu usunięty.

Auto zajmuje jedno z miejsc parkingowych od wielu miesięcy. 

Trudno zrozumieć, dlaczego przez tyle czasu nikt nie potrafi zrobić z tym porządku komentują mieszkańcy osiedla. 

Sprawa jest znana Straży Miejskiej w Stargardzie od kilku lat. Problemem okazały się kwestie formalne związane najpierw ze śmiercią właściciela pojazdu i potem postępowaniem spadkowym.

– Kiedy otrzymaliśmy możliwość podjęcia działań i odholowania auta, pojawił się kolejny problem – tłumaczy Wiesław Dubij, komendant Straży Miejskiej w Stargardzie. Od roku czekamy na decyzję zarządcy terenu. Kilkukrotnie zwracaliśmy się z prośbą o zlecenie odholowania pojazdu, jednak do dziś nie otrzymaliśmy wymaganych dokumentów.

Straż Miejska deklaruje, że jest przygotowana do usunięcia wraku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli pojazd nie zostanie odebrany przez właściciela w ciągu sześciu miesięcy, przechodzi na własność miasta, a następnie trafia do kasacji.

Funkcjonariusze podkreślają jednak, że bez formalnej zgody zarządcy terenu procedura nie może zostać zakończona. Za teren odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stargardzie. Na stanowisko spółdzielni w tej sprawie nadal czekają zarówno strażnicy jak i mieszkańcy osiedla. A od wczoraj, także nasza redakcja. 

Aktualizacja: 22 maja – stanowisko SM w Stargardzie: 

Przedmiotowy samochód osobowy stanowi mienie spadkowe po zmarłym właścicielu mieszkania nr 21 w budynku A2/c na Osiedlu Zachód w Stargardzie. Spadek po zmarłym zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Stargardzie na podstawie ustawy w całości z dobrodziejstwem inwentarza nabyła Gmina-Miasto Stargard. Orzeczenie uprawomocniło się 27.03.2025 r. Z tego względu, że samochód ten stanowi mienie spadkowe, od uprawomocnienia się orzeczenia posiada już właściciela – Spółdzielnia nie może rozporządzać tym mieniem. Z korespondencji z Gminą-Miasto Stargard, wynika że trwają prace rzeczoznawcy w kierunku dokonania spisu inwentarza po zmarłym i z chwilą jego otrzymania Gmina-Miasto Stargard zajmie się usunięciem przedmiotowego samochodu. Przedstawiciele Urzędu wskazują, że Gmina-Miasto Stargard nadal nie dysponuje przedmiotowym spisem inwentarza.

Straż Miejska w Stargardzie: 

Usuwanie pojazdu zleca zarządca drogi. Wynika to z rozporządzenia w sprawie usuwania pojazdów długotrwale nieużytkowanych. Mimo, że własność jest miasta zlecenie musi i tak dać spółdzielnia. 

Mercedes – dostawczak, który od tygodni stał na „kapciach” na parkingu przy ulicy Barnima został przez straż miejską odholowany w tym tygodniu na miejski parking. Wezwany przez straż właściciel nie zgłosił się swoją własność. 

"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 Komentarz

  1. Norman

    14 maja 2026

    Sprawa jest jasna dlaczego nie ma zlecenia od zarządcy terenu. Pytanie zasadnicze jest takie: kto bedzie płacił za przechowywanie samochodu na parkingu – na czyj koszt? Koszt jest dość wysoki.

Zostaw komentarz

Może Ci się spodobać

Interwencje

Śmietnisko za restauracją jak było, tak jest

– Tam cały czas jest to samo – mówi pani Anna ze Stargardu, która zgłosiła sprawę bałaganu naszej redakcji. –
Interwencje

Wyżłobienie w „zebrze” przy SP7

Przy Szkole Podstawowej nr 7 w Stargardzie od strony placu Majdanek jest w jezdni dosyć duże zapadlisko na przejściu dla