Na parkingu przy wieżowcu A2 na os. Zachód w Stargardzie od dłuższego czasu stoi porzucony Fiat Panda, który z miesiąca na miesiąc wygląda coraz gorzej.
Samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, ma uszkodzone opony, „wrastające” już w podłoże, karoseria i dach pokryły się brudem i zarastają mchem. Zdaniem mieszkańców, pojazd od dawna powinien zostać z parkingu usunięty.
Auto zajmuje jedno z miejsc parkingowych od wielu miesięcy.
– Trudno zrozumieć, dlaczego przez tyle czasu nikt nie potrafi zrobić z tym porządku – komentują mieszkańcy osiedla.
Sprawa jest znana Straży Miejskiej w Stargardzie od kilku lat. Problemem okazały się kwestie formalne związane najpierw ze śmiercią właściciela pojazdu i potem postępowaniem spadkowym.
– Kiedy otrzymaliśmy możliwość podjęcia działań i odholowania auta, pojawił się kolejny problem – tłumaczy Wiesław Dubij, komendant Straży Miejskiej w Stargardzie. – Od roku czekamy na decyzję zarządcy terenu. Kilkukrotnie zwracaliśmy się z prośbą o zlecenie odholowania pojazdu, jednak do dziś nie otrzymaliśmy wymaganych dokumentów.
Straż Miejska deklaruje, że jest przygotowana do usunięcia wraku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli pojazd nie zostanie odebrany przez właściciela w ciągu sześciu miesięcy, przechodzi na własność miasta, a następnie trafia do kasacji.
Funkcjonariusze podkreślają jednak, że bez formalnej zgody zarządcy terenu procedura nie może zostać zakończona. Za teren odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stargardzie. Na stanowisko spółdzielni w tej sprawie nadal czekają zarówno strażnicy jak i mieszkańcy osiedla. A od wczoraj, także nasza redakcja.
Aktualizacja: 22 maja – stanowisko SM w Stargardzie:
Przedmiotowy samochód osobowy stanowi mienie spadkowe po zmarłym właścicielu mieszkania nr 21 w budynku A2/c na Osiedlu Zachód w Stargardzie. Spadek po zmarłym zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Stargardzie na podstawie ustawy w całości z dobrodziejstwem inwentarza nabyła Gmina-Miasto Stargard. Orzeczenie uprawomocniło się 27.03.2025 r. Z tego względu, że samochód ten stanowi mienie spadkowe, od uprawomocnienia się orzeczenia posiada już właściciela – Spółdzielnia nie może rozporządzać tym mieniem. Z korespondencji z Gminą-Miasto Stargard, wynika że trwają prace rzeczoznawcy w kierunku dokonania spisu inwentarza po zmarłym i z chwilą jego otrzymania Gmina-Miasto Stargard zajmie się usunięciem przedmiotowego samochodu. Przedstawiciele Urzędu wskazują, że Gmina-Miasto Stargard nadal nie dysponuje przedmiotowym spisem inwentarza.
Straż Miejska w Stargardzie:
Usuwanie pojazdu zleca zarządca drogi. Wynika to z rozporządzenia w sprawie usuwania pojazdów długotrwale nieużytkowanych. Mimo, że własność jest miasta zlecenie musi i tak dać spółdzielnia.
Mercedes – dostawczak, który od tygodni stał na „kapciach” na parkingu przy ulicy Barnima został przez straż miejską odholowany w tym tygodniu na miejski parking. Wezwany przez straż właściciel nie zgłosił się swoją własność.



Norman
14 maja 2026Sprawa jest jasna dlaczego nie ma zlecenia od zarządcy terenu. Pytanie zasadnicze jest takie: kto bedzie płacił za przechowywanie samochodu na parkingu – na czyj koszt? Koszt jest dość wysoki.