Stargard stawia na ekologiczną komunikację. Na ulice Stargardu wyjedzie 11 nowoczesnych, zeroemisyjnych autobusów.
W czwartek, 30 października 2025 roku, Gmina Miasto Stargard podpisała ostatnią umowę na zakup infrastruktury w ramach projektu „Zielony transport publiczny w Gminie Miasto Stargard: zakup 11 sztuk autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania”, dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Do końca czerwca 2026 roku na ulice Stargardu wyjedzie 11 autobusów. Flota będzie obejmować:
7 autobusów jednoczłonowych (11,8–12,5 m długości), które dostarczy MAN Truck & Bus Polska,
2 autobusy przegubowe (17,5–18,75 m) od Solaris Bus & Coach,
2 mniejsze autobusy jednoczłonowe (5,5–8,5 m) firmy Kinetik.
Nowy tabor uzupełni również infrastruktura ładowania. Firma AREX Sp. z o.o. dostarczy sześć mobilnych, dwustanowiskowych stacji ładowania dla autobusów elektrycznych.
Inwestycja oznacza znaczną poprawę komfortu podróżowania komunikacją miejską. Nowe pojazdy będą w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymiana najstarszych autobusów na nowoczesne, ciche i bezemisyjne pojazdy pozwoli również ograniczyć emisję spalin w centrum miasta.
Całkowita wartość projektu wynosi 34 415 400 zł, z czego 27 980 000 zł to wydatki kwalifikowalne. Stargard otrzymał na ten cel 24 750 000 zł dofinansowania z KPO.
Źródło i grafika MPK Stargard
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Stargardzkie Amazonki przeszły ulicami Stargardu. Takie marsze będziemy organizować cyklicznie Bożena Świątczak prezes Stokrotek w Stargardzie Ulicami Stargardu przeszedł 7