Edukacja

„Samozwańczy bogowie” na ogrodzeniu II LO

Redakcja

Redakcja

About Author

Wioletta Mordasiewicz

Na ogrodzeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie przy ul. Mieszka I 4 można oglądać wystawę autorstwa Jana Svo zatytułowaną „Samozwańczy bogowie”.

Ekspozycja stanowi jedną z trzech części artystycznego tryptyku „O lalkach, misiach i bogach”. Na całość projektu składają się trzy powiązane ze sobą cykle: „Plastikowe lalki stoją w oknach”, „Jesteśmy małymi pluszowymi misiami” oraz „Samozwańczy bogowie”. Każdy z nich łączy fotografię z krótkimi tekstami balansującymi na granicy prozy i poezji.

Wspólnym mianownikiem wszystkich prac jest człowiek; anonimowy, zagubiony w otaczającej go rzeczywistości i skonfrontowany ze światem pełnym pozorów, sztuczności oraz symbolicznych masek. Poszczególne plansze tworzą fotograficzne emblematy, w których obraz i słowo wzajemnie się uzupełniają, budując wielowymiarowy przekaz.

„Samozwańczy bogowie” to opowieść o ludzkiej naturze, relacjach i współczesnym świecie, który coraz częściej zatraca granicę między tym, co prawdziwe, a tym, co sztuczne. Jak podkreśla autor, tryptyk nie jest w rzeczywistości o lalkach, misiach ani bogach. To refleksja nad człowiekiem i rzeczywistością, która stopniowo zostaje zdominowana przez plastikowy, wykreowany świat.

Wystawa ma charakter symboliczny i skłania do zadumy. Nie jest opowieścią lekką ani pogodną, lecz próbą uchwycenia emocji, samotności i współczesnych niepokojów.

Fragmenty wybranych projektów Jana Svo można znaleźć na stronie internetowej autora: www.jansvo.1839.eu.

Źródło II LO 

"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Może Ci się spodobać

Edukacja

Na os. Pyrzyckim powstanie nowa szkoła

Nowa szkoła zostanie zbudowana na terenie obok Przedszkola Miejskiego nr 7 na os. Pyrzyckim w Stargardzie.  Nowy obiekt pomieści do
Edukacja

Młodzi uczą seniorów surfowania w sieci

Ciekawy projekt realizowany jest w jednej ze stargardzkich podstawówek. To Szkoła Podstawowa nr 11 wpadła na pomysł, by młodsi zrobili