Ponad 300 osób odkrywało hanzeatyckie dziedzictwo Stargardu (film)
22 lutego 2026
0
Komentarze
1.28K wyświetleń
Redakcja
About Author
Wioletta Mordasiewicz
Kilka niezwykłych miejsc znalazło się na trasie sobotniego rajdu pieszego zorganizowanego przez miejscowy oddział PTTK. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów – na Rynku Staromiejskim pojawiło się ponad 300 osób.
Wśród uczestników byli uczniowie ze Stargardu i okolic, mieszkańcy miasta oraz goście.
Rajd pod hasłem „Stargard Tajemniczy – Hanzeatyckie Perły Stargardu” miał na celu przybliżenie miejsc związanych z historią Hanzy. Uczestnicy odwiedzili obiekty, które na co dzień nie zawsze są dostępne dla mieszkańców. Jednym z nich była piwnica pod plebanią kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Świata (na zdj. niżej), a także podziemia Galerii Handlowej Starówka.
Podzieleni na grupy uczestnicy zwiedzili również ratusz i Urząd Stanu Cywilnego, Archiwum Państwowe, Bramę Pyrzycką, kościół św. Jana oraz Bramę Portową. Spacer zakończył się w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie na wszystkich czekała grochówka i okazja do wymiany wrażeń z odwiedzonych „hanzeatyckich pereł Stargardu”.
Mieszkańców oprowadzali przewodnicy z oddziału PTTK w Stargardzie oraz stargardzcy muzealnicy. Wydarzenie odbyło się w Międzynarodowy Dzień Przewodnika.
Niżej relacja filmowa. W nagraniu mówią kolejno: Andrzej Kaczyński, prezes PTTK, oddział w Stargardzie, Renata Pruska – Nieroda, przewodnik i Sylwia Wieleba z Fundacji Aperto Animo, zajmująca się organizacją Dni Hanzy w Stargardzie.
Już w dniach 11–14 czerwca w Stargardzie odbędą się 46. Międzynarodowe Dni Hanzy.
– Będą to dni pełne koncertów, jarmarków, wystaw i spotkań, w których dawne tradycje kupieckie spotkają się z nowoczesnością – mówi Sylwia Wieleba z Fundacji Aperto Animo, które zajmuje się organizacją tego wydarzenia.
Hanza była związkiem miast kupieckich położonych w północnej Europie. Stargard przystąpił do niej w XIV wieku. Podstawą jej funkcjonowania była współpraca gospodarcza, polityczna i militarna.
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Stargardzkie Amazonki przeszły ulicami Stargardu. Takie marsze będziemy organizować cyklicznie Bożena Świątczak prezes Stokrotek w Stargardzie Ulicami Stargardu przeszedł 7