Petycja o tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa
6 listopada 2025
0
Komentarze
812 wyświetleń
Redakcja
About Author
Wioletta Mordasiewicz
Stowarzyszenie Łączy nas Stargard złożyło w biurze Rady Miejskiej petycję o upamiętnienie Polaków zamordowanych podczas ukraińskiego ludobójstwa w latach 1939–1947. Proponuje, by pamiątkową tablicę umieścić przy placu Świętego Ducha, obok pomnika Ofiar Sybiru i Katynia.
– Powinno istnieć miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli zapalić znicz i oddać hołd ofiarom – mówią Iwona Wawruszczak i Tomasz Wolański ze stowarzyszenia. – Wielu stargardzian ma kresowe korzenie, dlatego to upamiętnienie ma dla nas szczególne znaczenie.
W petycji podkreślono, że w Stargardzie wciąż nie ma symbolicznego miejsca pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa, które – zgodnie z konwencją ONZ – uznano za zbrodnię ludobójstwa o szczególnym okrucieństwie (Genocidium atrox). Sygnatariusze zwracają też uwagę na brak postępu w badaniach i ekshumacjach ofiar po stronie państwowej.
Inicjatywę poparły stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć oraz Wspólnota i Pamięć.
– Czas, by również Stargard miał takie miejsce pamięci – napisał Bartłomiej Ilcewicz, prezes stowarzyszenia Kresy Wschodnie.
– To wyraz szacunku dla ofiar i lekcja historii dla przyszłych pokoleń – dodał Paweł Zdziarski, prezes Wspólnoty i Pamięci.
Do petycji dołączono listy poparcia m.in. od prof. Włodzimierza Osadczego, prezesa Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz dr Lucyny Kulińskiej z Krakowa.
Więcej w nagraniu:
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Stargardzkie Amazonki przeszły ulicami Stargardu. Takie marsze będziemy organizować cyklicznie Bożena Świątczak prezes Stokrotek w Stargardzie Ulicami Stargardu przeszedł 7