Mieszkańcy Stargardu zwracają uwagę, że w części autobusów klimatyzacja nie zawsze działa tak, jak powinna. Podczas sesji Rady Miejskiej sprawę tę poruszył radny Krzysztof Kozłowski. Prezes MPK Sławomir Lewandowski zapewnia, że urządzenia są regularnie sprawdzane, a awarie naprawiane na bieżąco.
Kwestia temperatury w autobusach MPK Stargard pojawiła się podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Radny Krzysztof Kozłowski zwrócił uwagę, że choć autobusy są wyposażone w klimatyzację, mieszkańcy nadal zgłaszają problemy z duchotą w pojazdach MPK.
– Wiemy, że autobusy są wyposażone w klimatyzację, ale mieszkańcy skarżą się, że nie zawsze działa – mówił radny.
Do sprawy odniósł się nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie Sławomir Lewandowski, (zdj. na dole) dotychczasowy wieloletni zastępca prezesa spółki. Jak podkreślił, wszystkie nowe autobusy trafiające do Stargardu mają klimatyzację.
– Wszystkie autobusy, które teraz będą dostarczane do Stargardu, mają klimatyzację, to standard i takie są oczekiwania mieszkańców – powiedział Sławomir Lewandowski.
Miasto kupiło 11 „elektryków”. Niektóre były widoczne na ulicach Stargardu podczas Zjazdu Hanzy. Reszta wyjedzie na niebawem. W sieci pojawiły się w tym tygodniu filmiki, na których widać autobusy „jadące” do Stargardu. Są przygotowywane do obsługi pasażerów.
Prezes zaznaczył jednak, że obecny tabor MPK jest zróżnicowany. W mieście nadal kursują starsze pojazdy, które fabrycznie nie były wyposażone w klimatyzację, a także takie, w których urządzenia chłodzące z czasem mogą ulegać awariom.
– Dokonujemy przeglądów klimatyzacji co roku, zgodnie z obowiązkiem przewoźnika, i naprawiamy je na bieżąco – wyjaśnił.
Lewandowski zwrócił uwagę, że część mieszkańców może być przyzwyczajona do autobusów marki Solaris, których 16 sztuk MPK zakupiło w latach 2018–2019. Pojazdy te mają za sobą duże przebiegi.
– One mają po 500 -600 tys. kilometrów, to znaczny przebieg i klimatyzacje mają prawo się w nich zepsuć – dodaje prezes. – Robimy wszystko, żeby awarie usuwać na bieżąco.
Zdj. WM/archiwum
Szef MPK odniósł się również do kwestii otwierania okien w autobusach, w których działa klimatyzacja. Jak zaznaczył, takie zachowanie może utrudniać utrzymanie odpowiedniej temperatury i prawidłowej wentylacji pojazdu.
MPK zapewnia, że systematyczne przeglądy oraz naprawy mają poprawiać komfort podróży pasażerów, szczególnie w okresie wysokich temperatur, z czym się właśnie mierzymy.
Fot. niżej screen/sesja RM w Stargardzie


