Kultura

Zabytkowa Noc Muzeów w Stargardzie przyciągnęła tłumy mieszkańców

Redakcja

Redakcja

About Author

Wioletta Mordasiewicz

W sobotę, 16 maja, w Stargardzie odbyła się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia w Stargardzie były stargardzkie zabytki. 

Mieszkańcy oraz turyści mogli bezpłatnie uczestniczyć w licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów w godzinach od 18 do północy.

-We wszystkich atrakcjach uczestniczyło 2746 osób – podsumowuje Przemek Antczak z działu promocji MAH w Stargardzie. 

Jednym z głównych punktów programu była otwarta dla zwiedzających Basteja przy Parku Piastowskim. Goście mogli bezpłatnie zwiedzać obiekt, wejść na hurdycję oraz obejrzeć wystawę stałą „Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spacery śladami dawnych aptek, prowadzone przez Danutę i Jerzego Waliszewskich. Uczestnicy odwiedzili historyczne lokalizacje związane z dawnym aptekarstwem, w tym Aptekę pod Lwem, Aptekę pod Złotym Orłem, Aptekę pod Łabędziem oraz Aptekę pod Złotą Gwiazdą. Spacer rozpoczął się przy Bastei, a zakończył przy ulicy Wyszyńskiego. Wieczorem odbyła się również druga tura wydarzenia. 

Na terenie zielonym przed Basteją zaprezentowano spektakl „Miejskie Granie” przygotowany przez Stowarzyszenie Godna Przyszłość. Teatr włączający przedstawił trzy lokalne legendy, przyciągając zarówno dzieci, jak i dorosłych widzów.

W ramach Nocy Muzeów można było również zwiedzać zabytkowe obiekty z przewodnikami. W Bramie Pyrzyckiej muzealnicy opowiadali o historii bramy i jej przemianach na przestrzeni wieków, a także prezentowali dawne systemy kar i wymiar sprawiedliwości. Wieczorne oprowadzania odbyły się także w Cerkwi Prawosławnej pw. św. ap. Piotra i Pawła oraz w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

Nie zabrakło także atrakcji dla miłośników historii i archeologii. Przy ulicy Szewskiej uczestnicy mogli odwiedzić miejsce badań archeologicznych w historycznym kwartale XXX. Muzealni archeolodzy prezentowali odnalezione zabytki, prowadzili pokazy poszukiwania monet przy użyciu wykrywaczy metali oraz oprowadzali grupy po terenie badań. Chętni mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przez cały wieczór działała także strefa tematyczna w Bastei, gdzie uczestnicy tworzyli papierowe makiety stargardzkich zabytków.

Wiele osób odwiedziło też arsenał – Archiwum Państwowe, oddział w Stargardzie. 

W przygotowaniu materiały filmowe.  

"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Może Ci się spodobać

Kultura

Wspomnienie o Majce Cierockiej

Wystawę plakatów i zdjęć można przez kilka najbliższych dni oglądać w sali kominkowej Młodzieżowego Domu Kultury.  Ekspozycję przygotowano z okazji
Kultura

Gala Kultury w Stargardzie

Gala Kultury w Stargardzie odbyła się w piątek, 7 marca, w Stargardzkim Centrum Kultury.   W Stargardzie doceniono tych, którzy prężnie