Joanna Kuciel – Frydryszak, dziennikarka i pisarka odwiedziła w minioną środę (28 maja) Książnicę Stargardzką. Jej spotkanie autorskie spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Joanna Kuciel – Frydryszak jest autorką wielu reportaży. Zrezygnowała z zawodu dziennikarki i zajęła się pisaniem książek. Jedną z nich są „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która szybko stała się bestsellerem.
–Była dla mnie bardzo trudna do napisania, nie miałam poczucia, że ktoś na taka książkę czeka – mówi autorka „Chłopek”. – Mało ludzi ma źródła informacji o kobietach, które żyły w Polsce międzywojennej. Często mi odpisywali, że mają po babci na przykład tylko książeczkę do nabożeństwa.
Książnica Stargardzka:
To literacki przełom, który dał twarz i głos milionom zapomnianych kobiet. Poruszyła czytelników w całej Polsce, zmieniła język debaty, zdobyła najważniejsze nagrody i stała się fenomenem czytelniczym, także w Książnicy Stargardzkiej, gdzie od miesięcy utrzymuje się w czołówce najczęściej wypożyczanych tytułów. Wciąż wielu czytelników czeka w kolejce, by móc ją wypożyczyć, bo to jedna z najbardziej pożądanych książek naszych zbiorów.

Książka „Chłopki” to hołd oddany kobietom wiejskim XX wieku, o historii których rzadko się mówi. Spotkanie w Książnicy Stargardzkiej było okazją do rozmowy o ich losach i roli w dawnym społeczeństwie. Załoga Ksiąznicy Stargardzkiej przygotowała krótką prezentację, w której pracownicy opowiadali o swoich „chłopkach” w rodzinie, babciach i prababciach.
Autorka była za swoją publikację, wydaną w 2023 r. wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. tytuły Książki Roku 2023 portalu Lubimyczytać.pl i Bestseller Empiku.
„Chłopki” są obecnie jedną z najczęściej wypożyczanych pozycji w bibliotekach publicznych w całej Polsce. W niektórych, kolejka liczy nawet 300 osób. W Stargardzie oczekuje na nią ponad 20 osób.
Joanna Kuciel – Frydryszak jest autorką także książek biograficznych: „Słonimski. Heretyk na ambonie”, wydanej w 2012 r. oraz „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”, a także m.in. „Służące do wszystkiego” z 2018 r.
Więcej dowiesz się z krótkiego filmu ze spotkania, które prowadziła Agnieszka Bielenna.