Miłośnicy leśnych spacerów mogą przynieść swoje zbiory do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie przy ul. Czarnieckiego. Na miejscu klasyfikatorzy z wieloletnim doświadczeniem pomogą w upewnieniu się, czy grzyby są jadalne.
Usługa jest całkowicie bezpłatna.
-Zbiory można przynosić od poniedziałku do piątku między 7:25 a 15:00 – informuje Irena Agata Łucka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie. – Specjaliści na bieżąco oceniają świeże, całe owocniki – z kapeluszem i trzonem. Grzyby do oceny najlepiej przynieść w koszyku lub skrzynce. Ważne, żeby nasze zbiory były jak najświeższe, co ułatwi klasyfikację .
Warto też przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad grzybobrania. Przede wszystkim jeśli cokolwiek wzbudzi naszą wątpliwość, najlepiej zostawić takiego grzyba w lesie. Kierowanie się smakiem, kolorem i zapachem również może się okazać niewystarczające – wiele trujących gatunków do złudzenia przypomina jadalne. Dbajmy też o naszych bliskich. Grzyby mogą być ciężkostrawne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.
Inf. pras. UM w Stargardzie
"Postaw nam kawę i dodaj energii do dalszego tworzenia" 🚀