Z okazji Dnia Kadeta pierwszoklasiści z klas mundurowych z II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie złożyli dziś uroczyste ślubowanie. Uroczystość odbyła się w samo południe na Rynku Staromiejskim w Stargardzie.
W II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Stargardzie działa Oddział Przygotowania Wojskowego. Jest to profil kształcenia skierowany do młodzieży, która swoją przyszłość wiąże ze służbami mundurowymi. Realizowany w nim program nauczania łączy naukę ogólną z elementami szkolenia wojskowego, przygotowując uczniów do dalszej kariery w armii, policji czy innych formacjach mundurowych.
Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW) w II Liceum Ogólnokształcącym to certyfikowana klasa mundurowa prowadzona pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
W imieniu posła Michała Jacha głos zabrał Ireneusz Rogowski.
-Wybór drogi związanej z edukacją wojskową jest wyrazem waszej dojrzałości, odwagi i patriotyzmu – mówił Rogowski.
Młodzi kadeci złożyli dziś na rynku przysięgę na sztandar szkoły, deklarując gotowość do sumiennej nauki, dyscypliny i godnego reprezentowania swojej placówki.
Podczas wydarzenia po przemowach dyrekcji szkoły i starosty Iwony Wiśniewskiej, nie zabrakło także widowiskowych elementów. Starsi uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego przygotowali pokaz musztry paradnej. Na placu przed ratuszem zagrała też Orkiestra Dęta z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Stargard.
Dzień Kadeta był nie tylko okazją do oficjalnego ślubowania nowych uczniów, ale także podkreśleniem wartości takich jak patriotyzm, odpowiedzialność i służba drugiemu człowiekowi.


