Z dużym rozmachem świętowano w Ińsku jubileusz 725-lecia nadania temu malowniczemu miasteczku praw miejskich. Każde ze zorganizowanych wydarzeń, a te zaczęły się już w czwartek, 29 maja, nawiązywało do jego historii.
Obchody 725-lecia Ińska, zainaugurował jubileusz 80-lecia tamtejszej Szkoły Podstawowej oraz 50. rocznicy nadania jej imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Szkoła gościła tego dnia wielu znamienitych gości. Po części oficjalnej, dla uczniów zorganizowano zawody sportowe, w tym m.in. biegi przełajowe LZS.
W programie pierwszego dnia obchodów urodzin Ińska znalazła się uroczysta sesja, zorganizowana w kinie Morena z udziałem przedstawicieli gminy, samorządowców z powiatu stargardzkiego oraz okolicznych miast, a także władz wojewódzkich, w tym m.in. prezydenta Szczecina Piotra Krzystka i wicemarszałka Bogdana Jaroszewicza.
-Wspólnie świętujemy dziś bogatą historię, kulturę i tradycję Ińska – mówiła Ewa Szkołut, burmistrz Ińska.
Sesje prowadziła Maria Żugaj, przewodnicząca RM w Ińsku. Kulminacyjnym punktem posiedzenia było wręczenie medali, certyfikatów gratulacji i podziękowań zasłużonym radnym, burmistrzom, sołtysom, urzędnikom i pracownikom kultury. Wśród uhonorowanych znaleźli się byli burmistrzowie: Jan Masznicz, Stanisław Zimnicki, Teresa Działoszewska, Andrzej Racinowski i Jacek Liwak.
Pierwszy dzień obchodów zakończył się w O.Medze Galerii Ińskiego Lata Filmowego. Tam otwarto wyjątkową wystawę pt. „Ińsko i jego mieszkańcy. Pamięć zapisana w kadrach”. Jest ona prezentowana nie tylko w O.Medze przy ul. Bohaterów Warszawy, ale w kilkunastu innych miejscach Ińska; na ścianach budynków, murach i ogrodzeniach, przy szkole i na wieży widokowej znajdują się wielkoformatowe fotografie przekazane organizatorom przez mieszkańców.
-Zdjęcia są w 14 miejscach – wyjaśnia Przemek Lewandowski, mieszkaniec Ińska, dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego i – wspólnie z Teresą Furman – kurator ekspozycji.
Wystawa ukazuje dawnych i obecnych mieszkańców Ińska na przestrzeni minionych dekad.
– Świetny pomysł, można oglądać fotografie swoich bliskich, znajomych i sąsiadów – chwalili pomysł ińszczanie i goście.
Wydarzenie w O.Medze uświetnił występ kwartetu smyczkowego Ba-Rock.
Drugiego dnia obchodów, 23 maja, mieszkańcy i goście ponownie spotkali się w O. Medze. Tam, ponadgodzinny wykład o historii i tradycjach Ińska wygłosili Mieczysław Drewniak i Teresa Furman, prezes miejscowego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych Semafor(oboje na zdj. niżej). Z ich prezentacji można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Ińsku i jego okolicach, zobaczyć archiwalne zdjęcia, w wielu przypadkach nieistniejących już miejsc, obiektów, herby i mapy. Pierwsza wzmianka o obszarze, gdzie powstało Ińsko/Nörenberg znajduje się w dokumencie pomorskim z 2 listopada 1248 r. W opisie dotyczącym cysterek z Marianowa wspomniano okolice Ińska.
-Tutaj wiele się działo – opowiadał licznie zebranym Mieczysław Drewniak, zafascynowany historią Storkowa i Ińska, mieszkający obecnie w Stargardzie. – Mieszkali tu i hrabiowie i królewscy komornicy, były też: klasztor dominikanów, kaplica ze szpitalem, kościół, który mógł pomieścić ponad 800 osób, 4 młyny wiatrowe. Przy budynku poczty znajdował się cmentarz żydowski.
– Warto by było wszystkie te ciekawe miejsca oznaczyć specjalnymi tablicami – marzy Teresa Furman. – Historia Ińska to doskonały materiał na książkę.
W galerii można było posłuchać wierszy Teresy Andrzejczak – Uścińskiej, nauczycielki, dawnej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ińsku, autorki 23 wierszy, 29 opowiadań i 3 książek. Recytowali je: Agnieszka Węglarz, Igor Mandra, uczeń z SP w Ińsku i burmistrz.

Ińsko będzie miało rakusie?
W programie jubileuszowych uroczystości były też msza święta w kościele i przemarsz ulicami miasteczka pod wieżę widokową. Korowód z udziałem m.in. pocztów sztandarowych organizacji i szkół poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza, która dała tam koncert. Przy wieży odsłonięto też kamień z wyrytym rakiem z ińskiej legendy i pamiątkową tablicą z herbem miast oraz datami 1300 – 2025.
Autorem rzeźby, która była wykonywana przy wieży na kamieniu ściągniętym dźwigiem z jednego z pól w okolicy jest Bartosz Szerszunowicz. Aktu odsłonięcia dokonały burmistrz Ińska, Maria Tomkowiak, emerytowana nauczycielka wraz z Leną Kazimierczak, Zuzanną Łyp i Michałem Marcinkowskim, przedstawicielami młodego pokolenia ińszczan.
– Mamy w okolicach Ińska dużo kamieni, na których mogą powstać kolejne rzeźby raka – zapowiedziała burmistrz Ewa Szkołut.- Chcemy, by te symbole znalazły się w wielu miejscach Ińska. Stargard ma swoje gryfiki, a my możemy mieć rakusie.
Potem wszyscy bawili się na biesiadzie przy Ińskim Centrum Kultury. Tam, jej uczestnicy zatańczyli poloneza wspólnie z artystami zespołu Diabaz i grupą flamenco Baila Conmigo z Drawska Pomorskiego, które potem zaprezentowały się na scenie.
Przy Morenie serwowano m.in. dania z grilla i ciasta upieczone przez Koła Gospodyń Wiejskich z Linówka, Ściennego i Ciemnika.
W trzecim dniu obchodów odbyły się m.in. zawody wędkarskie o puchar burmistrza Ińska oraz Dzień Dziecka przy kinie Morena. Na milusińskich czekały dmuchańce, animacje, gry i zabawy.
Po południu na scenie ustawionej przy promenadzie Jerzego Hoffmana odbyły się koncerty. Wystąpili artyści z Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie; Pracownia Muzyczna The Baltic Band, Pracownia Tańca i Kultury Etnicznej i Zespół Pieśni i Tańca Młody Krąg.
Jubileuszowe obchody zakończyło widowisko musicalowo – rewiowe pod tytułem „Piosenka Ci nie da zapomnieć” w wykonaniu Teatru Broadway oraz disco pod chmurką.
Na sobotnich obchodach panie ze stargardzkiego stowarzyszenia Edukacja – Zdrowie – Aktywność wszystkim chętnym wykonywały badania EKG i poziomu cukru we krwi. WOPR organizował pokazy ratownictwa wodnego, a szkoła nurkowa Divers – sprzętu nurkowego.
Część wydarzeń w Ińsku prowadziła Aleksandra Zalewska – Stankiewicz.
Zobacz skrót filmowy z wybranych wydarzeń, zorganizowanych w ramach obchodów 725-lecia Ińska.
Zbliża się Dzień Ińska - Info Stargard
31 maja 2025[…] Niedawno w Ińsku szumnie świętowano 725-lecie miasteczka (zdj. główne). Obszerną relację z tego wydarzenia znajdziesz tutaj […]