Przy pl. Świętego Ducha 26 w Stargardzie powstanie mural Huśtawka, mimo, ze najwięcej głosów otrzymała Ekobrama.
Mieszkańcy w głosowaniu wybrali projekt nr 8 „Ekobrama”. Uzyskał on w głosowaniu, które trwało do 25 maja, 1261 głosów.
Pisaliśmy o tym tutaj
Ale ostatecznie wygrała „Huśtawka”, projekt nr 4, mimo, że uzyskał 1153 głosy. Pytamy o to Urząd Marszałkowski.
– Na końcową ocenę składały się wyniki internetowego glosowania mieszkańców oraz średnia arytmetyczna punktów przyznanych przez komisję konkursową w 3 kryteriach – wyjaśnia Tomasz Tokarzewski, inspektor z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. – Dopiero suma tych dwóch ocen decydowała o ostatecznym rozstrzygnięciu.
W województwie powstanie 11 ekologicznych murali fotokatalitycznych, które nie tylko upiększą przestrzeń publiczną, ale również oczyszczą powietrze. Ekomural przedstawiający dziewczynkę na huśtawce powstanie na ścianie przy pl. św. Ducha w Stargardzie. Inne propozycje konkursowe dla Stargardu znajdziesz w galerii niżej.
Informacja Urzędu Marszałkowskiego:
– Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i pomysłowość. Gratuluję zwycięzcom. Murale będą nie tylko ozdobą, ale też świadectwem tego, że Pomorze Zachodnie potrafi łączyć sztukę z ekologiczną świadomością – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Ogłoszony przez Pomorze Zachodnie konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 87 projektów. Dużym zaangażowaniem wykazali się także mieszkańcy, którzy w pierwszym etapie mieli możliwość w głosowaniu internetowym wskazać swoich faworytów. W kolejnym etapie głosy oddali członkowie komisji konkursowej.
– Ostateczna ocena była złożona. To nie tylko wynik internetowego glosowania mieszkańców, ale także średnia arytmetyczna punktów przyznanych w 3 kryteriach: oryginalność i kreatywność; czytelność oraz konstrukcja. Dopiero suma tych dwóch ocen decydowała o ostatecznym rozstrzygnięciu. Zwycięskie projekty można obejrzeć na stronie biznes.wzp.pl w zakładce „Konkurs murale” – tłumaczy przewodniczący komisji, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. arch. Wojciech Bal.
Nowe ekomurale powstaną w 11 lokalizacjach. Tak jak już istniejące, zostaną wykonane specjalną farbą fotokatalityczną, która oczyszcza powietrze. Na Pomorzu Zachodnim takie prace powstały już m.in. w Połczynie-Zdroju, Wałczu, Policach i Goleniowie. Kolejne powstaną w następujących lokalizacjach:
- Białogard – ściana przy ul. Kościelnej 1
- Boleszkowice – ściana przy ul. Poznańska 19
- Czaplinek – ściana przy ul. Zbożowej 17
- Dziwnów – Szkoła Podstawowa ul. Mickiewicza 27 – ściana od ul. Reymonta,
- Golczewo – ściana przy ul. Witosa 5
- Kołobrzeg – ściana przy ul. Słowińców 4
- Postomino – ściana przy ul. Postomino 40
- Resko – ściana przy ul. Wojska Polskiego 16
- Stargard – ściana przy ul. Świętego Ducha 26 a,b
- Stepnica – ściana przy ul. Portowej 7
- Szczecin – ściana przy ul. Rugiańskiej 34,35 – ściana południowa.
Autorami zwycięskich projektów są Michał Szarko ze Szczecina i Bartosz Podlewski z Warszawy. W najbliższych dniach trwać będą rozmowy członków komisji konkursowej z autorami najwyżej ocenionych prac. Mają na celu ostateczne ustalenie warunków wykonania murali. Po zakończeniu rozmów i akceptacji Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego laureaci konkursu będą mogli przystąpić do realizacji swoich projektów. Murale powinny być gotowe jesienią.
Konkurs został przeprowadzony zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. Zgodnie z regulaminem, projektanci mogli zgłosić po jednej pracy przypisanej do danej lokalizacji.
Konkurs pn. „Mural ekologiczny” jest zrealizowany w ramach projektu „Pomorze Zachodnie-Zielony Region-etap II” finansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.