Stargard

Archeolodzy natrafili na ciekawe ślady przeszłości

Archeolodzy ze stargardzkiego MAH natrafili na pozostałości, nieistniejącego dziś, podpiwniczenia Bramy Wałowej.

Dla muzealnych archeologów sezon badawczy trwa niemal przez cały rok – informuje na fejsbuku Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Stargardzie. – Jednym z najbardziej fascynujących projektów jest rewitalizacja pasa drogowego przy ul. Chrobrego w Stargardzie, w którą nasi specjaliści są bardzo aktywnie zaangażowani. Prace te regularnie przynoszą nowe, cenne odkrycia.

Muzealnicy informują o odkryciu fragmentu, nieistniejącego już dziś, podpiwniczenia Bramy Wałowej.
 
MAH w Stargardzie:
Najstarsze fragmenty odkrytej ściany prawdopodobnie pochodzą z późnego średniowiecza i mogą być bezpośrednio związane z budową samej bramy w XV wieku. Wyraźnie jednak widać, że późniejsze przebudowy i remonty, szczególnie z XVII i XVIII wieku, pozostawiły na murach swoje wyraźne ślady, świadczące o długiej i złożonej historii tego miejsca.
Według wcześniejszych ustaleń, w podziemiach tej bramy znajdował się piec typu hypocaustum, czyli system ogrzewania stosowany już w starożytności, a później adaptowany także w późniejszych okresach – dodają muzealnicy. 
 
Stargardzcy archeolodzy, Mateusz Szeremeta i Iwona Wojciechowska 4 czerwca wygłoszą w stolicy referaty w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk UW. 
 
Fot. MAH w Stargardzie 
 

Zostaw komentarz

Może Ci się spodobać

Stargard

Nasze miasto Stargard

Stargard – trzecie miasto w województwie. Stargard jest trzecim, co do wielkości, miastem w Zachodniopomorskiem. Ma 4 810 ha powierzchni.
Stargard

I Marsz Amazonek Stokrotka

Stargardzkie Amazonki przeszły ulicami Stargardu. Takie marsze będziemy organizować cyklicznie   Bożena Świątczak prezes Stokrotek w Stargardzie  Ulicami Stargardu przeszedł 7