Pięć młodych wychowanek pieczy zastępczej ma do dyspozycji tzw. inkubator, znajdujący się na os. Lotnisko. Komfortowe ponad stumetrowe mieszkanie składa się z 5 pokoi, wspólnych kuchni i salonu oraz pomieszczeń sanitarnych.
Inkubator przy ul. Tańskiego stał się teraz nowym domem dla pięciu, wkraczających w dorosłe życie, młodych kobiet. Trzy są ze Stargardu, dwie spoza powiatu stargardzkiego. Wszystkie nadal się uczą, jedna studiuje i dorywczo pracuje. Dzięki stowarzyszeniu Potrzebny Dom, które we współpracy ze Stargardzkim Towarzystwem Budownictwa Społecznego realizuje program mieszkań wspieranych, dziewczyny pozbawione opieki rodzicielskiej znalazły dach nad głową. Po 3 latach usamodzielniania się mają szansę na mieszkanie docelowe. W inkubatorze będą się uczyć dorosłego życia pod okiem doświadczonego asystenta Janusza Drosika ze stowarzyszenia Potrzebny Dom, które realizuje w Stargardzie program mieszkań wspieranych.
W Stargardzie funkcjonują 3 mieszkania dla osób opuszczających rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. W dwu pozostałych mieszka łącznie 9 wychowanków pieczy zastępczej.
– Program „Na Start” jest dla młodych ludzi pierwszym, bardzo ważnym krokiem ku dorosłości – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu. – Pokazujemy im, że można żyć inaczej niż w środowisku, z którego wychodzą. Podajemy pomocną dłoń, oferując mieszkanie, ale i opiekę. Uważam, że na tytułowym starcie to najważniejsze, co możemy im dać.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie postarało się o dofinansowanie z funduszy unijnych, które pozwoliły na wyposażenie lokalu m.in. niezbędne meble i sprzęt AGD w częściach wspólnych. Dzięki współpracy z Bernardem Jakubiakiem z Kuba Meble, który realizował zamówienie, dziewczyny zyskały więcej sprzętu, niż to było w umowie. Pan Bernard podczas przekazania im mieszkania, otrzymał specjalne podziękowania od włodarzy miasta i powiatu.
Nowe lokatorki inkubatora niedługo wprowadzą się do nowego lokum.
-To dla nas szansa na nowe życie – mówią zgodnie.
–W pieczy zastępczej jest obecnie 401 dzieci – informuje Agnieszka Ignasiak, dyrektor PCPR w Stargardzie.
– Ambicją naszą jest to, by wszystkie dzieci opuszczające pieczę zastępczą miały możliwość przejścia do samodzielnego mieszkania – dodaje Rafał Zając, prezydent Stargardu.
Urząd Miejski w Stargardzie:
Stargardzki system mieszkalnictwa wspieranego działa od 1999 roku i wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju. Aktualne mamy już ponad 130 takich wyjątkowych lokali, a ich liczba stale rośnie. W każdym z nich mieszkańcy dostają bezpieczną, komfortową przestrzeń, dostosowaną do ich szczególnych potrzeb. Mamy program dla seniorów, dużych rodzin, osób z niepełnosprawnościami, wychodzących z kryzysu bezdomności i opuszczających pieczę zastępczą. W Stargardzie działa również mieszkanie wytchnieniowe, w którym czasową opiekę dostają OzN. Z kolei nowością z tego roku są lokale na wynajem w ramach programu Stargard Vita!
Niżej nasza relacja filmowa z przekazania mieszkania nowym lokatorkom:

Takie mieszkanie jest dla nas szansą na usamodzielnienie się. Niektóre z nas nie mają możliwości powrotu do rodzinnego domu
Lokatorki inkubatora